As a young person in Hungary, I often see just how negative the general attitude towards refugees and migrants is. Many people have strong prejudices when it comes to those who came here from a different country – and I think this is the biggest problem, as these prejudices are completely baseless and unjustified. This is where we need to start if we want to make a change.
I believe that change actually starts with the small things, so simply striking up a conversation about this topic can already be of great help. In a world where it is so easy to get deceived by false and misleading information, I think the most effective solution is to start talking about migration and the situation of refugees in our own communities.
Besides being and staying informed, it is also very important that we do our best to help others – in this case, refugees. So when I had the opportunity to offer help to an actual family, I accepted it immediately.
Through JRS, I met with this refugee family from Pakistan with three little girls and a baby boy. My task was to help their eldest with her studies: mostly with reading or maths. It was very difficult at the beginning, since we didn’t share a language, but multiplying, for example, is the same all over the world, and that was common ground to start with. Helping her study Hungarian was more complicated, as Urdu (her native language) is so radically different that we had troubles even with basic pronunciation.
The real challenge, though, began when the lockdown started in May 2020 and we couldn’t meet in person anymore.
To be continued…
Hungarian version
Önkéntesség egy világjárvány alatt – 1. rész
Én mint magyar fiatal, sokszor tapasztalom azt a környezetemben, hogy a migránsok, illetve menekĂĽltek rossz megĂtĂ©lĂ©sben rĂ©szesĂĽlnek. Ăšgy gondolom, hogy alapvetĹ‘en ez a legnagyobb problĂ©ma, ugyanis sokan elĹ‘ĂtĂ©letesek kĂĽlföldrĹ‘l Ă©rkezett embertársainkkal szemben. Azonban ezek az ĂtĂ©letek teljesen alaptalanok, ezĂ©rt gondolom Ăşgy, hogy ezen a terĂĽleten kell a változásokat meghozni.
Hiszek abban, hogy a változások kicsiben kezdĹ‘dnek, Ă©ppen ezĂ©rt már az is rengeteget segĂthet egy problĂ©ma megoldásában, hogyha egĂ©szen egyszerűen párbeszĂ©det kezdemĂ©nyezĂĽnk az adott tĂ©mával kapcsolatban. A mai világban könnyen megvezetĂ©s áldozatául eshetĂĽnk, ezĂ©rt tartom azt a legjobb megoldásnak, ha közössĂ©geinkben diskurzust indĂtunk a menekĂĽltekrĹ‘l, illetve a menekĂĽltek helyzetĂ©rĹ‘l.
Azonban azon kĂvĂĽl, hogy tájĂ©kozĂłdunk a tĂ©mában, termĂ©szetesen az is fontos, hogy a tĹ‘lĂĽnk telhetĹ‘ legtöbbet megtegyĂĽk annak Ă©rdekĂ©ben, hogy másokon, ebben az esetben a menekĂĽlteken segĂtsĂĽnk. Éppen ezĂ©rt amikor az ölembe pottyant a lehetĹ‘sĂ©g, hogy szemĂ©lyesen tudjak menekĂĽltek segĂtsĂ©gĂ©re lenni, egybĹ‘l Ă©ltem vele.
A Jezsuita MenekĂĽltszolgálaton keresztĂĽl kerĂĽltem kapcsolatba egy PakisztánbĂłl idemenekĂĽlt keresztĂ©ny családdal, ahol 3 alsĂłs kislányt, Ă©s egy ĂşjszĂĽlött kisfiĂşt ismerhettem meg. A feladatom az volt, hogy minden hĂ©ten egyszer tanuljak a legidĹ‘sebb lánykával, segĂtsek neki matekházifeladatban, vagy esetleg gyakoroljuk az olvasást. Kezdetben ez nagyon nehezen ment, ugyanis nem volt közös kommunikáciĂłs csatornánk, de vĂ©gĂĽl is 12*5 minden nyelven 60. A magyar tanulás azonban sokkal nehezebb volt, ugyanis az urdu nyelv, amit Pakisztánban beszĂ©lnek nem sokban hasonlĂt a magyarra, ezĂ©rt mĂ©g a szĂłtagok kiejtĂ©sĂ©vel is meggyűlt a bajunk.
De az igazi kihĂvások csak akkor jöttek, amikor 2020 márciusában kikiáltották a karantĂ©nt, ezĂ©rt a szemĂ©lyes találkozĂłkat fel kellett fĂĽggesztenĂĽnk.